Informatīvs materiāls
Konkūra maršruti ar jātnieka darbības stila novērtējumu
1. Konkūra maršrutu ar jātnieka darbības stila novērtējumu kritēriji
1.1 Uzsēde
Jātnieka uzsēde ir harmoniska: labs līdzsvars, kas palīdz, nevis traucē zirgam pārvarēt šķēršļus un veikt pagriezienus. Adekvāta reakcija uz situācijām maršrutā, kam seko piemērotas komandas.
Atvieglotā uzsēde
Atvieglotajā uzsēdē jātnieks var ar sava ķermeņa pozīciju pielāgoties zirga/ponija pastāvīgi mainīgajām kustībām. Pārejām starp dažādām uzsēdes atvieglošanas formām ir jābūt plūstošām.
Īpaši pirms leciena un šauros pagriezienos jātniekam ciešāk jāiesēžas seglos, lai nodrošinātu zirgam/ponijam maksimālu iespējamo atbalstu, vienlaikus neierobežojot zirga/ponija muguras darbību. Ķermeņa augšdaļa šajā brīdī paliek pirms vertikāles. Konkūrā jātnieka uzsēdei ir jābūt izteikti līdzsvarotai, lai varētu sekot zirga/ponija kustībām dažādās uzsēdes atvieglošanas fāzēs pirms leciena, lecienā un pēc leciena. Ja ir paredzēti rikši, garākās distances ir jāveic atvieglotos rikšos, tuvojoties šķērslim, ir jāiesēžas manēžas rikšos, bet vieglā uzsēdē.
1.2 Iedarbība
Vadības līdzekļi atvieglotajā uzsēdē, tuvošanās šķēršļiem, šķēršļu pārvarēšana un jāšana pēc šķēršļa, ritmiska šķēršļu virknes pārvarēšana ar noteiktām distancēm, sistēmu, pagriezienu izjāšana, pāreju un virziena maiņu veikšana.
- Vadības līdzekļi atvieglotajā uzsēdē
- Jāšanas tehnika
1.3 Noteikto uzdevumu harmoniska izpilde
Visa maršruta laikā ir vēlams vienmērīgs kustības pamata temps, kas ir piemērots zirga/ponija lēkšu tempam un noteiktajām prasībām, kā arī ritmiska un kontrolēta lēkšošana un pakļāvīgas pārejas.
1.4 Kopējais iespaids
Zirga/ponija jājamība tiek ņemta vērā, vērtējot jātnieka iedarbību. Vērtējumā jāiekļauj zirga/ponija un jātnieka izskats, atbilstošs apģērbs, pareizi novietoti iemaukti un segli, kā arī korekta tiesnešu sveicināšana.
Šo kritēriju novērtējums ar vienu kopējo atzīmi sākas ar dalībnieka iejāšanu maršrutā un beidzas ar tā izjāšanu no maršruta.
2. Ņemot vērā standarta prasības, ir jāpievērš īpaša uzmanība sekojošiem kritērijiem:
2.1 Uzjāšana uz šķēršļiem, to pārvarēšana un jāšana pēc šķēršļa
- Pareizās trajektorijas ievērošana,
- Uzjāšana uz šķērsli, orientējoties uz tā vidus daļu,
- Pareizi izvēlēts, vienmērīgs kustības pamata temps,
- Ritmiski lēkši,
- Piemērota atsperšanās distance pirms leciena,
- Pareiza sekošana zirga/ponija kustībām dažādās leciena fāzēs,
- Piezemēšanās taisnā līnijā,
- Pareiza kustība tālāk pēc piezemēšanās.
2.2 Šķēršļu virknes ar noteiktām distancēm pārvarēšana
- Pareiza tuvošanās pirmajam šķērslim, izvēloties uzstādītajām prasībām piemērotu tempu un atbilstošu atsperšanās distanci pirms leciena,
- Ritmiska noteikto lēkšu tempu skaita veikšana,
- Spēja platās distancēs pagarināt lēkšu tempus, savukārt šaurās distancēs saīsināt lēkšu tempus, lai tādējādi veiktu noteikto lēkšu tempu skaitu, netraucējot kopējai saskaņai, ritmam un zirga/ponija kustībām.
2.3 Sistēmu jāšana
- Pareiza tuvošanās pirmajam šķērslim, izvēloties uzstādītajām prasībām piemērotu tempu un atbilstošu atsperšanās distanci pirms leciena,
- Plūstoša, harmoniska virzība tālāk, veicot noteikto lēkšu tempu skaitu ar tādu ķermeņa pozīciju, kas ir pielāgota attiecīgajam sistēmas attālumam.
2.4 Pagriezienu veikšana
Pareiza pagriezienu veikšana lēkšos ar pareizo kāju, vadot zirgu primāri ar ārējo pavadu.
2.5 Virziena maiņa
- Ir vēlama virziena maiņa ar kājmaiņu lēkšos,
- Atbilstoši noteiktajai klasei un dalībnieku kopuma apmācības līmenim, ir pieļaujama vai pēc iespējas mazāk negatīvi vērtējama vienmērīga virziena maiņas (kājmaiņas) veikšana caur rikšiem.
2.6 Pārejas no vienas gaitas otrā vai apstāšanās
- Pareiza pāreju izpilde,
- Vadības līdzekļu kopējā iedarbība,
- Zirga/ponija pakļāvīga reakcija.
2.7 Visa maršruta laikā ir jāievēro:
- Vienmērīgs, zirga/ponija lēkšu tempam un uzstādītajām prasībām piemērots kustības pamata temps,
- ritmiski un kontrolēti lēkši,
- Zirgam/ponijam un jātniekam jābūt kopējā līdzsvarā.
- Jātniekam jāuztur zirgs/ponijs aktīvs ar izsūtošām komandām.
3. Novērtējuma veidošana
Novērtējums sākas ar dalībnieka iejāšanu maršrutā un beidzas ar izjāšanu no maršruta. Vērtējuma atzīmes sastāvdaļas ir jātnieka uzsēde un iedarbība, taču nav iespējams noteikt konkrētu vērtējuma attiecību to starpā. To īpatsvars kopējā atzīmē ir atkarīgs no
- Jātnieka vecuma,
- Paredzētā jātnieka apmācības līmeņa, sacensību īpašajām prasībām.
- Vērtējuma atzīmi viennozīmīgi ietekmē zirga/ponija kvalitāte un jājamība, taču šie kritēriji nav jāizmanto kā tiešs vai primārs pamatojums vērtējumam. Parasti zirga jājamības faktors izpaužas, vērtējot jātnieka iedarbību.
Nemeklējiet kļūdas: atsevišķa, lai arī smaga kļūda, piemēram, pie pirmā šķēršļa, nereti var būt mazāk būtiska, nekā, piemēram,
- ritma trūkums,
- atkārtota nedrošība pareizas distances izvēlē,
- atkārtotas, rupjas uzsēdes un vadības līdzekļu pielietojuma kļūdas.
Vērtējumā jāiekļauj zirga/ponija un jātnieka izskats, atbilstošs apģērbs, pareizi novietoti iemaukti un segli, kā arī korekta tiesnešu sveicināšana.
Atzīme tiek veidota sekojoši:
1. Absolūtā intervāla noteikšana, piemēram, labāk par 7.0, taču ne pilns 8.0.
2. Salīdzinājums ar citiem jātniekiem, kas jau ir novērtēti šī intervāla ietvaros.
Šeit jāņem vērā tikai tuvākie vērtējumi; nepiesaistīt vērtējumus no citiem intervāliem!
3. Atzīmes noteikšana:
No paša sākuma jāņem vērā pietiekamas atzīmju atšķirības.
4. Jāveic eventuālie ieturējumi. Tie veicami tikai šajā brīdī, ja vien uzreiz nepastāv viennozīmīgs pamatojums apšaubīt atzīmi. Parasti tā sanāk pārāk zema!
Avots: Vācijas Jātnieku Savienība |